Méně známe nemoci způsobené kousnutím klíštěte. Poznejte ehrlichiózu a anaplazmózu

Kousnutí klíštětem může vést k nebezpečným zdravotním problémům. Nejznámější nemoci, které klíšťata mohou přenášet, jsou borelióza a lymská choroba, ale méně známé, byť stejně nebezpečné, jsou ehrlichióza a anaplazmóza. Prevence kousnutí klíštětem je jedním z nejdůležitějších kroků, jak se vyhnout těmto nebezpečným nemocem. Přečtěte si tento článek o tom, jak se ochránit před kousnutím klíštětem a jak se vyhnout těmto nebezpečným nemocem.

Popis nemocí

Ehrlichióza a anaplazmóza jsou podobná onemocnění přenášená klíšťaty, která způsobují příznaky podobné chřipce, včetně horečky, bolestí svalů a hlavy. Příznaky ehrlichiózy a anaplazmózy se obvykle objeví do 14 dnů po kousnutí klíštětem.

Pokud se rychle léčíte vhodnými antibiotiky, pravděpodobně se během několika dní uzdravíte. Neléčená ehrlichióza a anaplazmóza mohou mít za následek vážné nebo život ohrožující komplikace.

Nejlepším způsobem, jak těmto infekcím předcházet, je vyhýbat se kousnutí klíštětem. Repelenty proti klíšťatům, důkladná kontrola těla po pobytu venku a správné odstranění klíštěte z těla jsou nejlepší obranou proti těmto nemocem přenášeným klíšťaty.

Příznaky

Příznaky ehrlichiózy a anaplazmózy jsou obecně stejné, i když u ehrlichiózy jsou obvykle závažnější. Mezi příznaky ehrlichiózy a anaplazmózy, které se u jednotlivých osob značně liší, patří:

  • mírná horečka
  • zimnice
  • bolest hlavy
  • bolesti svalů
  • celkový pocit nevolnosti
  • bolest kloubů
  • nevolnost
  • zvracení
  • průjem
  • ztráta chuti k jídlu

Pozor! Někteří lidé mohou být infikováni a nemusí se u nich objevit žádné příznaky.

Kdy navštívit lékaře

Doba od kousnutí po projevení příznaků je obvykle pět až 14 dní. Pokud se u vás po kousnutí klíštětem nebo po možném kontaktu s klíštětem objeví některý z příznaků, navštivte svého lékaře.

Příčiny

Ehrlichiózu a anaplazmózu způsobují různé bakterie.

Ehrlichiózu způsobují různé druhy bakterií ehrlichia. Hlavním přenašečem bakterií způsobujících ehrlichiózu je klíště osamělé. Anaplazmózu způsobuje bakterie Anaplasma phagocytophilum.

Druhy ehrlichia a anaplasma patří do stejné rodiny bakterií. Ačkoli se zdá, že každá bakterie má specifický cíl mezi buňkami imunitního systému hostitele, všichni tito původci infekce obecně způsobují stejné příznaky.

Kousnutí klíštětem a infekce

Klíšťata se živí krví tak, že se přisají na hostitele a krmí se. Klíšťata mohou z hostitele, např. z jelena, zachytit bakterie, které pak přenesou na jiného hostitele, např. na člověka. K šíření bakterií z klíštěte na hostitele dochází pravděpodobně asi 24 hodin poté, co se klíště začalo krmit.

Další způsoby šíření bakterií

Bakterie způsobující ehrlichiózu nebo anaplazmózu se mohou šířit krevní transfuzí, z matky na plod nebo přímým kontaktem s infikovaným poraženým zvířetem.

Zdroj: pexels.com

Rizikové faktory

Klíšťata žijí u země v zalesněných nebo křovinatých oblastech. Nelétají ani neskáčou, takže se mohou dostat pouze k hostiteli, který se o ně otře. Mezi faktory, které zvyšují riziko kousnutí klíštětem, patří:

  • pobyt venku v teplých jarních a letních měsících
  • účast na aktivitách v zalesněných oblastech, jako je kempování, turistika nebo lov
  • nošení oblečení, které nechává vaši kůži vystavenou v prostředí vhodném pro klíšťata

Komplikace

Bez včasné léčby mohou mít ehrlichióza a anaplazmóza závažné následky i pro jinak zdravého dospělého nebo dítě. Lidé s oslabeným imunitním systémem jsou vystaveni vyššímu riziku vážnějších a život ohrožujících komplikací.

Komplikace neléčené infekce mohou zahrnovat:

  • selhání ledvin
  • selhání dýchacích cest
  • srdeční selhání
  • poškození centrálního nervového systému
  • záchvaty
  • kóma
  • závažné sekundární infekce

Prevence

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout ehrlichióze nebo anaplazmóze, je vyhnout se kousnutí klíštětem, když jste venku. Většina klíšťat se přisává na dolní končetiny a chodidla, když chodíte nebo pracujete v travnatých, zalesněných oblastech nebo na zarostlých polích.

Poté, co se klíště přisaje na vaše tělo, obvykle se plazí směrem vzhůru, aby našlo místo, kde se zavrtá do vaší kůže. Pokud se chystáte pracovat nebo si hrát v oblasti, která je pravděpodobným místem výskytu klíšťat, řiďte se těmito radami, abyste se ochránili.

Používejte repelenty proti klíšťatům

Postříkejte své venkovní oblečení, obuv, stan nebo jiné kempingové vybavení repelentem. Některé vybavení a oblečení může být předem ošetřené permethrinem. Používejte repelent na jakoukoli odkrytou pokožku, kromě obličeje. 

Oblečení pro ochranu

Noste světlé oblečení, které vám nebo ostatním usnadní vidět klíšťata na oblečení dříve, než se zakousnou. Vyhněte se botám s otevřenou špičkou nebo sandálům. Noste košile s dlouhými rukávy zastrčené do kalhot. Ideálně také dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek.

Kontrola těla

Co nejdříve se osprchujte, abyste smyli všechna volná klíšťata a zkontrolovali, zda není nějaké klíště zakouslé. Pomocí zrcadla si důkladně prohlédněte tělo. Věnujte pozornost podpaží, vlasům a vlasovému porostu, uším, pasu, mezi nohama, zadní straně kolen a pupku.

Zkontrolujte své vybavení. Před čištěním oblečení a výstroje je sušte alespoň 10 minut na horkém vzduchu, abyste klíšťata zahubili.

Zdroj informací: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ehrlichiosis/symptoms-causes/
Zdroj fotek: https://www.pixels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X